Yaşam

İpek Kıyafetleri Evde Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli?

İpek Kıyafetleri Evde Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli? İpek kıyafetler göz alıcı görünümleri ve güzel hissiyatları nedeniyle oldukça talep görmektedir. Peki ipek kıyafetler nasıl yıkanmalıdır?

İpek Kıyafetleri Evde Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli? İpek kıyafetler, daha doğrusu ipek en eski çağlardan bu yana gerek görünümü gerek hissiyatı ile en değerli kumaşlar arasında başı çekmiştir. Günümüzde de çoğu kıyafette kullanılmakta olan ipek kumaş ipek böceklerinin ürettiği liflerin işlenmesi sonucu ortaya çıkarılan değerli bir kumaştır. Bu kumaş mevsime göre sıcak veya soğuk tutabilme özelliğiyle ünlüdür. Bu kadar özellik yanında hassaslık da ipek kumaşla birlikte gelmektedir. Bu yüzden çoğu kişi ipek kıyafetlerini kuru temizlemecilere vererek temizletmektedir ancak ipek kıyafetlerinizi evde temizlemenin de yolları vardır.

İpek Kumaş Nasıl Temizlenir?

İpek kumaş çok hassas bir kumaş olduğu için diğer kumaşlarla aynı şekilde yıkanmamalıdır. İpek kumaş asla makinede yıkanmamalıdır. İpek kıyafetleri elde yıkamaya özen göstermelisiniz. Elde yıkadığınız suyun da soğuk olduğundan emin olmalısınız. Yıkamak için bir leğen kullanabilirsiniz. Leğene bebek şampuanı dökerek yıkamaya başlayabilirsiniz. İlk olarak kıyafeti leğenin içine bırakıp hafif ovalama hareketleriyle temizlemeye çalışın. Lekeleri çıkarmayı başardıktan sonra farklı bir leğene koyacağınız su ile kıyafetinizi durulamalısınız. Durulama işlemi de bittikten sonra kıyafetin emdiği suyu sıkarak geri almaya çalışmamalısınız. Kıyafetin fazla suyunu almak için bir havlunun üzerine bırakmalı ve havlunun suyu çekmesini beklemelisiniz. Kıyafeti kuruturken de güneş görmeyen bir yere astığınızdan emin olmalısınız. Çünkü güneş ışınları kıyafetinizin rengini soldurabilmektedir.

İpek Kumaş Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

İpek kıyafetleriniz varsa onları sağlıklı kullanabilmek için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.  Bunlardan ilki kıyafetinize doğrudan parfüm türevleri sıkmamanızdır. Kıyafeti elde yıkarken etiketindeki yıkama yönergelerine göre yıkadığınızdan emin olmalısınız. Eğer etikette yazmıyorsa kıyafetinizi kuru temizlemeye vermekten kaçının. Durulama leğeninizdeki suyun içine bir miktar elma sirkesi ekleyerek kıyafetinizin sararmasına engel olabilirsiniz. Ayrıca ipek kıyafetleri yıkamak için asla çamaşır suyu kullanmamalısınız.

Eğer siz de ipek kıyafetler giyiyor ve nasıl yıkayacağınızı merak ediyorsanız yukarıdaki yazı sayesinde konu ile ilgili bilgi edinebilir ve evde ipek kıyafetleri yıkamayı başarabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu