Yaşam

 İKİZLERDE 2 YAŞ SENDROMU

İkiz-Bebek-Olması-İçin-Ne-Yapmak-Gerekir
 İKİZLERDE 2 YAŞ SENDROMU

ikizlerde 2 yaş sendromu bebeklerin kendi kişiliği yaratma çabası ve benlik bulma gayretidir. Anne-babaların gözetimi altında olmamak istememesi ve bağımsız hareket etme durumudur. Bazı ebeveynler  bu  durumu yaramazlık, şımarıklık gibi algılıyabilir ama bu bebeklerin kendilerini büyüdüğünü ispatlama çabası olduğu unutmayın. Bu zamanlar da bebekler inatçı ve huysuz olurlar, sürekli ağlama krizlerine girebilirler ve sizden yardım beklerler.
ikizlerde 2 yaş sendromu 2-3,5 yaş aralığında oluşan bir duygudur. Bu zamanda anne-babalar öfkeli ve sinirli tavırlardan kaçınmalı onları anlamaya çalışmalısınız. Bebeklerinizin bir birey olma çabasında olduğunu unutmadan kısa ve net bir dille uyarın eğer böyle davranırsa ceza alabileceğiniz anlatın asla inatlaşmayın. Bebeklerinizin ağlama krizlerini yönetin ve onları anlamaya çalışın, ağlamasına ve onların neden ağladığını anlatmasına izin verin. Bebeklerinizin olumlu davranışlarında onlara ödül verin bu bebeklerin güzel davranışlarının pekişmesini sağlar. 2 yaş sendromu bebeklerinizin yetenek ve hayal güçlerinin gelişip eyleme geçme zamanlarıdır sizin yapacağınız yanlışlar bütün geleceğini çürütebilir unutmayın çocuklarınızı serbest bırakın ama istediklerinin de hepsini yapmayın.
İkilerde 2 yaş sendromu sizi çok yoracak ve zorlayacaktır iki tane bebek her şeye ağlayıp duruyor. Bebeklerde ne gibi değişiklikler olur davranışlarda: sürekli ağlama krizi, aşırı inatlaşma( uyumayacağım, yemek yemeyeceğim, seni sevmiyorum), duvara bir şeyleri fırlatma, iştahtan kesilme gibi. Bu durumda kriz yönetmeyi bilin bebeklerin ilgisini başka yere çekin. Mesela “a bak mavi kuşlar, a bak yıldız mı kaydı” diye sakinleştirmelisiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu