Gebelik

İKİZ GEBELİKTE KARŞILAŞILAN  SORUNLAR

İKİZ GEBELİKTE KARŞILAŞILAN  SORUNLAR

İkiz gebelikte karşılaşılan sorunlar tekil gebelikte oluşan sorunların iki katıdır. rahimde oluşan iki dölün büyütülmesi ve olgunlaştırılması zor ve yorucu bir iştir. İkiz gebelikte anneler diğer annelere göre daha fazla yorulur. Tek gebelikte görülen bütün sorunların iki katı yaşa bilir anneler, mide bulantıları kusmalar iki katına çıkabilir, bunun sebebi  kandaki beta-HCG hormonunun kandaki sayısındaki fazlalığındandır bebek sayısı artıkça beta-HCG hormonu artar ve mide bulantıları da eşit oranda artması demektir.
İkiz gebelikte karşılaşılan sorunlar sizin vücut direnci göre de değişmektedir. İkiz gebelikte en çok rastlanan sorunlarda biri düşük tehlikesidir. Düşük yapma tehlike 20. Haftadan önce 500 gr. geçmeyen döllenmelerin sonlanmasıdır. bir diğer riskse kaybolan ikiz sendromudur, yani  ultrasonda görünen bebek diğer ultrasonda görünmeye bilir. Erken doğum riski artışı vahimde genişleme fazla olduğunda bebeklerin tutunma olayı zorlaşarak erken doğum olabilir özellikle 36. haftada sonra. Buda prematüre bebek doğumlarına nede olarak anne ve bebeğinin sağlığına zarar verebilir. İkiz gebelikte kansızlık oranı artar  kan plazma hacmi tekil gebelikte olan ihtiyacın 2 katıdır ama bünye bu artışa ayak uyduramaz ve kanda sulanma ortaya çıkar.
İkiz gebelikte karşılaşılan sorunlar doğumdan sonra devem edebilir. İkiz bebeklerin doğumundan sonra kanama ve atoni riski çok fazladır. İkiz bebeklere hamile olan kadınlar sürekli dinlenmeli ve aktiviteleri en aza indirmelidir çünkü düşük tehlikesine neden olur. Ikiz gebeliklerde sürekli doktor tarafından takip edilmeli ve olan bir aksilikte tedavi edilmeli

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu