Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY GELİŞİMİ NASIL OLMALIDIR?

İKİZ BEBEKLERİN ÜÇÜNCÜ AY GELİŞİMİ

 

İkiz bebekler, üçüncü ayında uyku, beslenme ve oyun oynama gibi olgunlaşma belirtileri gösterir. Bu dönemde ikizlere yoğun ilgi gösterilmelidir. İkiz bebeklerin, anne babanın yüzünde göreceği bir tebessüm bile çok hoşlarına gidecektir.

 

 

ikiz bebeklerin oyun zevkleri

Bu dönemde ikiz bebeklerin özellikle oyun zevkleri konusunda tamamen farklı özelliklere sahip olduğunu çok rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz. Mesela birisinin çıngırakla oynamak hoşuna giderken, diğerinin kırılmaz bir aynada kendini seyretmesi ve gördükleri karşısında kahkaha gibi ses çıkararak gülmek hoşuna gider. Ayrıca aynanın üç aylık bebeklerin gelişiminde çok büyük etkisi olduğu gözlenmiştir. Bebekler, aynaya baktığı zaman gözlerini, burnunu, çenesini, kulaklarını, kafasını ve yüzünü tanıma gibi bir eğilime girer. Ayrıca anne babanın, ayna karşısında bebekle burun, ağız gibi elle göstererek sesli konuşması, çocuğun bunları yavaş yavaş kavramasını sağlayacaktır.

İkiz bebekler

 

 

İkiz bebekler, bu dönemde tek bebeklere göre daha eğlencelidir. Mesela biri ses çıkaran bir oyuncağa ağlayarak tepki verirken, diğeri gülerek tepki verebilir. İkiz bebeklerin bu dönemde, dokunma duyularının gelişmesine ihtiyacı vardır. Bu nedenle, sert, yumuşak gibi farklı dokular içeren nesnelere elleri ile dokunmasını sağlayarak, bu konuda algı yeteneği kazanmasına yardımcı olmalısınız.

İkiz bebekler

 

İkiz bebekler ile vakit geçirirken onları değişik pozisyonlarda tutmak hem vücutta bulunan kaslarının gelişmesine hem de bebeklerin sosyalleşmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ikiz bebekleri, değişik pozisyonlar da tutarak, onların hoşlandığı ve bilmediğiniz birçok duruş pozisyonunu da tanımış olursunuz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu