Gebelik

İKİZ BEBEKLERİN İLK AY AŞI VE KONTROLLERİNDE NE YAPILIR?

İKİZ BEBEKLERİN İLK AY AŞI

   İkiz bebekler, dünyaya geldikten sonra 1–2 hafta içerisinde mutlaka doktor kontrolüne götürülmelidir. İkiz bebeklerinizi kontrole götürdüğünüz zaman bu kontrol bir bakıma ikiz bebeklerinizle tanışma anlamına da geldiği için bebeklerin kontrolü uzun sürecektir. Doktorunuz, size bir takım sorular sorarak ikiz bebeklerinizle ne kadar uyum içerisinde olduğunuzu tespit etmeye çalışacaktır. Doktorunuz, bu ilk kontrolde size ikiz bebeklerin beslenme şekli, uyku düzeni, ağlama sıklığı ve hareket şekilleri ile ilgili sorular sorabilir.

 

 

 

ikiz bebekler

Ayrıca ikiz bebekler ile ilgili bu konularda merak ettiklerinizi doktorunuza sorarak bilgi alabilirsiniz. Doktorunuz, ikiz bebeklerinizi giydirirken ve soyundururken nelere dikkat etmeniz gerektiği, ikiz bebeklerinizi hangi pozisyonlarda yatırmanız gerektiği, ikiz bebeklerinizin gazı varsa gazını nasıl çıkartacağınız hususlarında sizleri bilgilendirecektir. Doktorunuzun, size ikiz bebeklerinizi nasıl emzirirseniz bu konuda sürdürülebilir bir başarıyı yakalayabileceğiniz hususunu da anlatması gerekmektedir.

 

ikiz bebekler

 

Doktorunuz, bu ilk kontrolde ikiz bebekler ile ilgili baş, boy ve kilo ölçümleri yaparak, bu ölçümlerden elde ettiği sonuçları normal büyüme eğrileri ile karşılaştıracaktır. Doktorunuz, ikiz bebeklerin bıngıldağını, yeni doğan sarılığı geçirip geçirmediğini, göbek kordonunun düşüp düşmediğini, kalp atışını ve solunumunu, ağız bölgesini, kulak bölgesini, gözlerini, cildinde herhangi bir döküntü ve pişik meydana gelip gelmediğini ve bacaklarını kontrol ederek görünürde tespit edilebilen bir kalça çıkıklığı olup olmadığını kontrol edecektir.

 

İkiz bebekler

 

İkiz bebekler, doğduğu anda Hepatit B aşısı yapılmadıysa doktorunuz bu aşıyı yaptıracaktır. Doktorunuz, Hipotiroidi ve Fenilketonüri taramalarını yaptırmayı ihmal ederse, bu taramaların yapılmasını mutlaka doktorunuzdan talep edin.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu