Gebelik

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Bebek sahibi olmak isteyenlerde özellikle gebelik dönemi bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için dikkat edilmesi gereken dönemler arasında yer almaktadır. Peki bu süreçte anne adayları nelere dikkat etmeliler? İşte merak edilen sorunun cevabı yazımızda..

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir? Gebeliğin oluşmasının ardından özellikle ilk üç ayki dönem son derece önemlidir. Düşük riski bu dönemde daha yüksek olduğundan anne adaylarının dikkatli hareket etmesi gerekir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilecek düşük riskini engellemek veya önlemek adına özellikle temkinli davranılması veya kontrollerin aksatılmadan yapılması önemlidir.

Hamilelik sürecinde bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilmesi için bu süreçte özellikle uzman doktor yardımı alınması gerekir. Özellikle riskli gebelikte dikkat edilmesi gerekenler bebek ve anne sağlığı açısından önemlidir. İlk üç aylık dönemde ağır kaldırmak ya da yüksekten atlamak gibi farklı durumlar düşük riskini artırabilir. Bunun yanı sıra sigara kullanımı veya alkol kullanımı kesinlikle dikkat edilmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Sağlıklı Gebelik İçin Önemli Ayrıntılar

-Dokuz aylık süreçte bebeğin sağlıklı olabilmesi adına özellikle anne adayının dikkat etmesi gereken pek çok farklı noktalar bulunmaktadır. Sorunsuz ve sağlıklı hamilelik süreci geçirmek adına beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekir.

-Aynı zamanda hareketsiz bir yaşam yerine düzenli şekilde egzersiz yapılması hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi ve özellikle organik ürünlerin tüketimine dikkat edilmesi bu süreçte bebeğin sağlığını en iyi şekilde etkileyebilir.

-Annenin kilo kontrolü hem doğum hem de doğum sonrası için oldukça önemlidir. Bu nedenle özellikle bu alanda uzman kişilerle çalışılması bu sürecin daha rahat ve sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlayabilir. Hamilelikte dilediğini yiyebilirsin sözlerine asla kulak asmayın!

-Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de uzun yolcuklardır. Tatile çıkma gibi bir planınız varsa mutlaka tedbirli olmanız gerek. Riskli bir gebelik yaşamıyorsanız  son 4 haftaya kadar otomobil kullanmada bir sakınca yoktur. Ancak anne adayının 26. haftaya kadar seyahat etmesinde herhangi bir problem yokken 26. haftadan sonra mutlaka doktorunuza gidip rapor almalısınız.

Günümüzde pek çok farklı nedenden dolayı artan düşük riski hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Çalışan anne adayları için bu süreç daha da zorlayıcı olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu