Gebelik

Gebelikte Tehlikeli Durumlar

Hamile olan kişilerin bu süreçte tehlikeli durumlar hakkında bilgi alması önemli. Gebelikte tehlikeli durumlar adı altında verilen bilgileri inceleyin.

Düşük Riski

Görülebilecek tehlikeler arasında düşük riski bulunabiliyor. Gebelikte tehlikeli durumlar adı altında ilk olarak bebeğinizin yaşamanın tehlike altında olduğu düşük bulunur. Bu riskin olması durumunda, doktorunuz gerekli bilgiyi verir. Düşük riski, doktorunuz tarafından teşhis edilecektir. Direkt olarak böyle bir durumda neler yapmanız gerektiği hakkında da detaylı bilgilerin sunulması söz konusudur.

Bebeğinizin kontrol altında olması, sizin ve onun sağlığının korunması için bu durumda nasıl davranmanız gerektiği önemlidir. Dikkatli olunması durumunda, doktorunuz ile bu durumun atlatılmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer Tehlikeli Durumlar

Gebelikteki riskler kişinin durumuna göre değişebilir. Düşük riski dışında oluşabilecek başka risk durumları da söz konusudur. Bu durumların doktorunuz tarafından tespit edilmesinin en doğrusu olduğunu söyleyebiliriz. Görülen belirtilere bakılarak alınabilecek önlemler hakkında bilgi verilecektir.

Riskler;

  • RH uyuşmazlığı
  • Annenin yaşı
  • İlaç kullanımı
  • Gebelikte kanamanın olması
  • Düşük tansiyon
  • Hipertansiyon
  • Erken doğum
  • Dış gebelik gibi farklı risklerin söz konusu olması mümkündür.

Bebeğin risk altında olmaması için tüm koşulların normalde tutulması gerekir. Bunun için yapılması gereken risk oluşturabilecek durumlardan kaçınmaktır. Geç yaşta hamile kalmanın önüne geçilmesi önemlidir. İlaç kullanımlarının azaltılması, kanamaya neden olabilecek durumlardan kaçınmak gerekir. Gebeliği kötü etkileyecek olan alkol ve sigara tüketimi gibi eylemlerden kaçınılmalıdır. Bunun dışında dikkat etmeniz gereken hususlar doktorunuz tarafından da hatırlatılacaktır. Almış olduğunuz bilgiler üzerinden direkt olarak nasıl davranacağınız konusunda fikir yürütebilirsiniz. Gebelikte olması gereken ne ise direkt olarak onu uygulamanızda fayda vardır. Düzenli kontroller ile risksiz bir hamilelik geçirmeniz olağandır. Dikkat ederek, doğumun gerçekleşmesini sağlamanız mümkündür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu