Yaşam

ESKİ KAZAKTAN ÇOCUĞA BERE VE ELDİVEN YAPMAK

ESKİ KAZAKTAN ÇOCUĞA BERE VE ELDİVEN YAPMAK

 

Kış geliyor ve kazaklarınızı idare eder mi etmez mi diye kontrolden geçiriyorsunuz. Elinize bir eski kazak geldi ve bu eski kazağı değerlendirmek istiyorsunuz. Ama ne yapacağınız hakkında aklınıza herhangi bir fikir gelmiyor. Kazaklar sıcak tutma özelliğine sahip olduğundan elinize gelen eski kazak çocuğunuza bere ve eldiven yapılarak değerlendirilebilir. Nasıl mı olacak?

ESKİ KAZAKTAN ÇOCUĞA BERE VE ELDİVEN YAPMAK

Öncelikle bir karton temin etmeniz gerekiyor. Temin ettiğiniz bu kartonun üzerine çocuğunuzun elini koyuyor ve çocuğunuzun el resmini çizerek çocuğunuzun elinin kalıbını çıkarıyorsunuz. Çocuğunuza yapacağınız eldivene eski kazağın yakasını manşet olarak kullanacaksınız.

 

ESKİ KAZAKTAN ÇOCUĞA BERE VE ELDİVEN YAPMAK

Çocuğunuzun elini çizmiş olduğunuz kartonu çizdiğiniz yerlerden keserek eski kazağın ortasına koyup kestiğiniz zaman bir çift eldivenin kalıbı ortaya çıkmış oluyor. Daha sonra eski kazağın kollarını keserek çocuğunuzun bileğine göre dikerek kol manşetlerini hazırlıyorsunuz.

ESKİ KAZAKTAN ÇOCUĞA BERE VE ELDİVEN YAPMAK

Bu dikim işlemini de gerçekleştirdikten sonra kol manşetleri de eldivene dikiliyor. Eldivenin kol manşetlerine çocuğunuzun isteğine göre süslü düğmeler veya çocuğunuzun beğendiği armalardan dikebilirsiniz. Böylelikle eski kazak eldivene dönüşmüş ve işin eldiven kısmı tamamlanmış oluyor.

 

Bere yapımı

Bere yapımı ise eldiven yapımına göre daha kolaydır. Öncelikle bir mezura aracılığı ile çocuğunuzun kafa ölçülerini alıyorsunuz. Ölçüyü aldıktan sonra aldığınız ölçüye göre kazağı kesip, toplu iğne ile teğelledikten sonra aynı hizada dikiyorsunuz. Böylelikle çocuğunuzun beresi de hazır olmuş oluyor. Daha sonra eski kazağınızdan arta kalan parçalardan isterseniz çiçek desenleri keserek çocuğunuzun beresini süsleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu