Sağlık

Diş Eti Hastalıklarına Yol Açan 7 Neden

Günümüzde meydana gelmekte olan birçok diş eti hastalığı bulunmaktadır. Bu diş eti hastalıları çoğu zaman basitken çoğu zaman ciddi olabilmektedir. Mesela diş eti kanamaları günümüzde gerçekleşen sıkça karşılaştığımız bir hastalık olmaktadır. Günümüzde en çok görülen sağlık sorunlarından biri tabii ki diş hastalıkları olmaktadır. Diş çürükleri diş hastalıkları planlama ve benzeri birçok olay meydana gelebilmektedir, çoğu zaman ağrıya yol açan bu hastalıklar eğer önemsenmezse pek çok hastayı oldukça ağrıtan bir durumdur. Eğer diş ağrıları önemsenmez ise iltihaplara bilir ve bu iltihaplar kalp hastalıkları gibi şeylere yol açabilmektedir yani diş deyip geçilmemesi gerek diş basit bir hastalık değildir.

Diş eti hastalıkları günümüzde oldukça önemlidir diş eti hastalıklarında bulmakta olan plaklarda birçok diş eti sorunları oluşmaktadır.

Şimdi diş hastalıklarının yol açan etkenler bahsedilecek olursa bunlar:

  1. Sigara

Sigara diş hastalıklarının en önemli etkenlerinden birisidir. Sigara içen kişilerde çoğu zaman diş etlerinde dişlerde sıklıkla durumlar meydana gelir. Mesela sigarayı sık bir şekilde içen kişilerde diş sararmaları ya da diş eti kanamaları oluşabilmektedir bunun yanında sigara birçok iltihaplanma enfeksiyon gibi hastalıklara neden olmaktadır.

  1. Bakteri

Dişlerde meydana gelen artık gibi şeyler bakterilerin bitmesine neden olur. Diş eti içinde bulmak olan bakteriler aynı zamanda Dişin yapısının dayanıklılık azaltmaktadır. Diş taşları adeta kireçli bir yapıya neden olmaktadır.

3.Hormon

Özellikle hamilelik dönemlerinde oldukça artış gösteren bu hormonların değişimi diş etlerine birçok etkiler yaratmaktadır. Özellikle hamilelik döneminde meydana gelmiş ağrılarında çok büyük bir oranda hassaslık durumu oluşmaktadır bunu önlemek için mutlaka diş hekimi ile anlaşılmalı görülmelidir.

  1. Stres

Stres gibi durumlarda bilindiği üzere çoğu insan dişlerini sıkmaktadır. Bu da diş ağrılarına diş sorunlarına neden olur. Bunun yanında stres sadece dişe değil bağışıklık sistemi gibi bir çok konuya etki etmektedir.

5.İlaç

İlaçların çoğu diş çürümelerine veya diş etinde zayıflamaya neden olabilmektedir, bu ilaçların aynı zamanda diş eti büyümesine yol açtığı bilinmektedir. Bundan dolayı böyle bir durumda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

6. Yetersiz Ve Dengesiz Beslenme

Düzensiz bir beslenme bağışıklık sistemini oldukça çok etmektedir. Bu da tabii ki birçok hastalığa yol açmaktadır. Bu hasretlerden birisi de hiç hastalıkları olur özellikle vitamin eksikliğinde ortaya çıkan diş eti hastalıkları mutlaka uzman bir doktoru tarafından görülmeli ve vitamin takviyesi yapılmalıdır.

7.Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı da diş sağlığını oldukça bozmaktadır. Bundan dolayı ağızlarda birçok farklı şekilde enfeksiyonlar meydana gelmektedir. Bundan dolayı diyabet hastaları mutlaka doktoru ile görüşmeli Buna göre diş eti sağlığı açısından birçok yöntem uygulanmalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu