Gebelik

Anne Karnındaki Bebek Stresten Etkileniyor!

Anne karnındaki bebek stresten etkilenir mi? Anne adayının hissettiği her duyguyu bebeği de hisseder. Dolayısı ile anne adaylarının stres ve üzüntüden uzak durması gerekiyor. Eğer bebeğiniz anne karnında strese girerse çeşitli sorunlara sebebiyet verebilir.

Anne karnındaki bebek stresten etkilenir mi? gibi benzeri pek çok soru anne adaylarının merak ve endişe ettiği bir konudur. Sinir olacağınız her şeyden ve kişilerden uzak durmalısınız. Çünkü sinir sistemi en ufak stresi bile kayıt altına alır. Bu durum da bebeğinizi olumsuz etkiler. Kadınların yaşadıkları stres gibi olumsuz duygular bebeği de olumsuz etkiler. Doğumdan önce çalışan birisi doğum sonrası işe döneceği ve bebeğinden uzak duyacağı kaygı yaşar. Bu kaygı zaman içerisinde strese dönüşür. Bunun yanı sıra bazı anneler bebeğine iyi bakamayacağını düşünür. Bu durum da anne adayı stres yaşayabilir. Dolayısı ile hamileliği etkileyen pek çok psikolojik etkenler bulunuyor.

Bazı anne adayları maddi açıdan strese giriyor. Gelecek kaygısı yaşayan anne adaylarının muhakkak bir psikoloğa gitmesi gerekiyor. Dolayısı ile anne adayının hissettiği tüm duyguları bebek de anne karnında hissetmektir. Bu durum bebeğin gelişimine etki eden bir faktördür. Bu yüzden gebe olan birinin strese gireceği konulardan uzak durması gerekmektedir. Anne adayının yaşadığı stres bebeğine yansıdığı için dikkat edilmesi gereken konuların başında anne adayının stres ve üzüntüden uzak durmalıdır.

Anne Adayının Yaşadığı Stres Bebeğin Karakterini Etkiliyor!

Gebelikte stresi %100 kontrol altına alamazsınız. Ancak gün içerisinde strese girmemek için vaktinizi farklı bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Dış etkenlerden uzak bir şekilde dinlenerek bir yaşam sürebilirsiniz. Özellikle çevrenizde strese sokan kişiler var ise uzak durmanız önerilmektedir. Stres başta olmak üzere kaygı ve endişeleriniz için bir meditasyon yapabilirsiniz. Bu sayede kendinizi daha dinç ve iyi hissedebilirsiniz.

Mutlu, sağlıklı ve sakin bir gebelik geçirmek için stresten uzak durmaya gayret etmelisiniz. Kronik stres altında olan bir hamilenin salgıladığı hormonlar bebekteki kan dağılımını etkilemektedir. Dolayısı ile bu durum gelişmekte olan bebeğin fizyolojisini ve karakterini etkilemektedir. Aşırı stresli bir gebelik geçiriyorsanız ileri ki yıllarda çocuğunuz sinirli ve asabi olabilir. Bu tamamen hamileyken yaşadığınız strese bağlıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu